7 propozycji zabaw, które pomogą Ci budować bliskość z dzieckiem

Zabawa to uniwersalny język miłości i radości, który łączy dzieci i dorosłych. Pełni ważną rolę w budowaniu bliskości z dzieckiem, przynosząc jednocześnie mnóstwo korzyści dla jego rozwoju. Choć każdy z nas ma w sobie naturalną zdolność do zabawy, czasem potrzebujemy inspiracji, aby w naszym zajętym życiu znaleźć czas na wartościowe i radosne chwile z naszymi dziećmi. Oto kilka kreatywnych pomysłów!

1. Naleśniki na patelni

Ta prosta i zabawna propozycja to świetny sposób na ruch i śmiech. "Naleśniki" - czyli dzieci i rodzice - kładą się na podłodze, a dorosły, pełniący rolę "kucharza", opowiada historię smażenia naleśników wraz z zabawnymi komendami, które zachęcają do aktywności.

Przebieg zabawy: Połóżcie się na podłodze - od tej chwili jesteście naleśnikami smażącymi się na patelni. Naleśniki mogą delikatnie "skwierczeć" i ruszać się, tak, aby wszystkie kawałeczki były ładnie zrumienione (dorosły jest tutaj narratorem - możesz mówić np. "a teraz dociskamy do patelni naleśnikowe nogi/plecy/ręce", “o rety, temperatura się zwiększyła, naleśniki zaczynają się ruszać!”, “teraz patelnia się nie grzeje, naleśniki nie ruszają się”). Na umówiony sygnał (np. klaśnięcie) naleśniki przewracają się na drugą stronę.  

Zabawę możesz zmodyfikować: wówczas tylko dziecko jest naleśnikiem, który smażysz. Kiedy będzie gotowy, możesz posmarować go dżemem (głaskanie całego ciała dziecka), zawinąć (w koc) i zjeść (łaskotki, ugniatanie). Jeśli macie ochotę, zamieńcie się rolami.

Potrzebne materiały: Wystarczy otwarta przestrzeń i wyobraźnia. Koc może posłużyć jako "patelnia".

2. Kamienne rzeźby

Doskonały sposób na łączenie muzyki, ruchu i kreatywności. Gdy tylko padnie hasło, wszyscy zamieniają się w rzeźby, tworząc różne figury.

Przebieg zabawy: poruszajcie się swobodnie do muzyki.  W dowolnym momencie jedna z osób biorących udział w zabawie (ustalcie wcześniej, kto) wypowiada umówione hasło (np. Kamień! Rzeźba!). Wtedy wszyscy uczestnicy muszą zatrzymać się i spróbować ułożyć ze swoich ciał jedną figurę. Rzeźba może być fantazyjna i skomplikowana lub bardzo prosta - wystarczy, że zetkniecie się dłońmi czy plecami. Stójcie w pozie nieruchomo przez 3 do 5 sekund lub tak długo, jak będziecie czuć się komfortowo. 

Pozwól dziecku przejąć inicjatywę w wymyślaniu nowych figur.

Potrzebne materiały: Muzyka i trochę wolnej przestrzeni.

3. Masażyk-zagadka

To zabawa, która łączy dotyk i zgadywanki. Jeden z graczy "pisze" na plecach drugiego różne symbole, a zadaniem odbiorcy jest odgadnięcie rysunku.

Przebieg zabawy: Jedna osoba siada przed drugą. Ta, która jest z tyłu, kreśli palcami na plecach osoby z przodu dowolne kształty, cyfry, litery. Osoba, której plecy służą za płótno, ma za zadanie odgadnąć, co zostało “narysowane”. Możecie układać całe słowa lub ciąg cyfr do zapamiętania lub działania matematyczne do rozwiązania.

Potrzebne materiały: Nic poza parą chętnych rąk.

4. Na tropie emocji

Kalambury z emocjami to świetny sposób na rozmowę o uczuciach, a jednocześnie na dobrą zabawę.

Przebieg zabawy: urządźcie w domu kalambury! Jedna z osób losuje przygotowaną wcześniej karteczkę, a następnie stara się odegrać lub narysować hasło, które otrzymała. Pozostali uczestnicy muszą podać właściwą odpowiedź.

Potrzebne Materiały: Karteczki z nazwami różnych emocji (np. smutek, złość, strach, radość, niepewność, nuda, spokój, miłość, zadowolenie…)

5. Traktor

Klasyczna zabawa z dzieciństwa, która przynosi radość i śmiech. Dziecko siedzi na kolanach dorosłego i razem "jedziecie traktorem", przeżywając różne przygody na drodze.

Przebieg zabawy: Usiądź na krześle. Posadź dziecko na swoich kolanach, przodem do siebie i obejmij je w pasie lub pod pachami. Spleć dłonie za jego plecami. Teraz twoje nogi zamieniają się w terkoczący traktor, który lekko podskakuje, a wraz z nim dziecko. Trzymaj dziecko cały czas i mów: 

“Jedzie traktor, jedzie traktor (podrzucaj dziecko na kolanach): 

  1.  po piasku, po piasku, po piasku… (poruszaj kolanami płynnym ruchem w prawo i w lewo - tak jak koła ślizgają się na piaszczystej powierzchni) 

  2. po kamieniach, po kamieniach, po kamieniach.. (podrzucaj dziecko wysoko, tak jak podskakuje pojazd na wybojach), 

  3. po moście, po moście, po moście…(traktor delikatnie terkocze), a w moście… DZIURAAA! (w tym momencie rozłącz kolana - pupa dziecka powinna wpaść pomiędzy twoje nogi).

Potrzebne materiały: Krzesło i chęci do zabawy.

6. Malowanki-improwizowanki

Ta twórcza aktywność pozwala dziecku wyrażać się przez sztukę - “taniec” ręką po kartce w rytm ulubionej muzyki.

Przebieg zabawy: przygotuj kartkę (najlepiej wielkości A4 lub większą) i coś kolorowego do rysowania lub malowania (kredki, flamastry, długopisy lub farby). Wybierzcie wspólnie z dzieckiem piosenkę lub utwór, który lubicie. Waszym zadaniem będzie wspólne stworzenie dzieła plastycznego! Włącz muzykę i pozwól swojej ręce tańczyć po kartce: możesz kreślić linie, kropki, plamy. Niech rusza się w rytm muzyki, ilustruje przebieg melodii, tempo, głośność. Nie kontroluj efektu, nie kieruj ruchami dziecka i nie oceniaj tego, co stworzyliście. 

Potrzebne materiały: Kartka, kredki lub farby i muzyka.

7. Planeta dziwnych kroków

Zabawa polega na eksplorowaniu nowych sposobów poruszania się w przestrzeni, wymagając od uczestników kreatywności i gotowości do śmiesznych sytuacji. Wyobraź sobie, że znaleźliście się na planecie, na której nie da się chodzić tak po prostu, jak na Ziemi. Możliwe jest jedynie poruszanie się w dziwny sposób, a im dziwniejszy, tym lepiej. 

Przebieg zabawy: Uczestnicy zabawy ustawiają się jeden za drugim - gęsiego. Ich zadaniem jest naśladowanie dziwnych kroków “przewodnika”, czyli osoby stojącej na samym przodzie. Po przejściu umówionej wcześniej trasy następuje zmiana przewodnika.

Potrzebne materiały: Wolna przestrzeń i gotowość do eksperymentowania z ruchem.

Zabawa jako nauka bliskości z dzieckiem

Zabawa jest istotnym elementem życia każdego dziecka i stanowi fundament do budowania silnych więzi z rodzicami. Niezależnie od wieku znajdź czas, aby być dzieckiem razem ze swoim dzieckiem! Te proste aktywności to nie tylko świetna zabawa, ale także inwestycja w zdrowy rozwój emocjonalny i społeczny Twojego malucha.

Karolina Sokołowska
Karolina Sokołowska
Prowadzę grupę wsparcia, jestem autorką artykułów na blogu, pianistką, rytmiczką, pedagożką wczesnoszkolną i przedszkolną, instruktorką jogi dla dzieci i nauczycielką uważności.

Pracuję z ludźmi od 11 lat - uczę w szkole muzycznej, prowadzę ciałoczułe warsztaty dla kobiet, zajęcia uważności dla dzieci i młodzieży, a także pracuję z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W swojej pracy skupiam się na terapeutycznym wykorzystaniu dźwięku, ruchu i oddechu. Cały czas pogłębiam swoją wiedzę na temat rozwoju i samoregulacji - ukończyłam roczny kurs NVC oraz NVC w relacjach z dziećmi, uczestniczyłam w wielu webinariach nt. Teorii Poliwagalnej, Rodzicielstwa Bliskości.

Prywatnie jestem mamą 5-letniego Antosia.