Strategie wspierające koncentrację u dzieci z ADHD

Jakie są przyczyny deficytu uwagi u dzieci z ADHD? Jak zorganizować warunki do nauki i jakie nawyki wdrażać, by pomóc dziecku poradzić sobie z tym problemem?

ADHD a koncentracja

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń neurorozwojowych u dzieci. Objawy ADHD to m.in. trudności w koncentracji, impulsywność czy nadmierna aktywność - zarówno fizyczna, jak i mentalna (zwłaszcza u dziewczynek). Dzieci rozwijające się z tym zaburzeniem neurorozwojowym częściej doświadczają trudności w nauce, relacjach, są narażone na wykluczenie czy problemy ze zdrowiem. Oto kilka praktycznych sposobów, które możesz zastosować, aby wspierać rozwój i skupienie uwagi swoich dzieci.

Jak wspierać koncentrację u dzieci z ADHD?

1.Planuj dni według jasnej struktury

Rutyna, przewidywalność i powtarzalność - to słowa-klucze do sukcesu. Wcześniejsze zaplanowanie dnia pomoże całej rodzinie w orientacji i organizacji czasu. Wprowadzenie regularnych godzin dla różnych czynności, np. pory snu, nauki i zabawy, może zmniejszyć u dziecka niepokój i stworzyć mu bardziej sprzyjające środowisko.

2. Dziel zadania na etapy 

Dzieci z ADHD mają trudności z rozpoczynaniem i kończeniem czynności. Pomocne może być dzielenie zadań na mniejsze fragmenty. To powoduje, że cel jest bardziej widoczny i osiągalny, a co za tym idzie - łatwiejszy do wykonania. Poczucie efektywności i sukcesu są niezwykle ważne - to motywator do kontynuowania pracy.

3. Dbaj o regularną aktywność fizyczną u dziecka

Długotrwałe siedzenie w miejscu i brak możliwości ruchu są zmorą dzieci z nadpobudliwością psychoruchową. Przerwy pomiędzy zadaniami pomogą rozładować napięcie, a aktywność fizyczna pomoże wyregulować emocje i wpłynie na poprawę koncentracji. Zamiast targować się o wykonanie jakiegoś zadania, lepiej na 5-10 minut wyjść na świeże powietrze. 

4. Przedstawiaj informacje metodą wizualną

Wykorzystanie planera zadań, korzystanie z kolorowych znaczników, tworzenie mapy myśli czy notatek wizualnych może pomóc dziecku w lepszym zrozumieniu i organizacji wiedzy. Tego typu pomoce mogą być bardziej atrakcyjne i łatwiejsze do przyswojenia dla dzieci z ADHD, niż tradycyjne materiały

5. Korzystaj z terapeutycznego wsparcia

Warto szukać wsparcia u specjalistów. Terapeuci specjalizujący się w pracy z dziećmi z ADHD pomogą Waszej rodzinie w zaplanowaniu różnych strategii, które najlepiej Was wesprą - zarówno dziecko, jak i rodzica. 

Nauka koncentracji u dzieci z ADHD jako indywidualny proces

Pamiętaj o tym, że każde dziecko jest inne - warto szukać i eksperymentować z różnymi strategiami, dostosowywać je do potrzeb i preferencji dziecka. Z odpowiednim wsparciem i cierpliwością rodziców każde dziecko z ADHD może rozwijać swoje zdolności i wykorzystać pełnię swojego potencjału.

Karolina Sokołowska
Karolina Sokołowska
Prowadzę grupę wsparcia, jestem autorką artykułów na blogu, pianistką, rytmiczką, pedagożką wczesnoszkolną i przedszkolną, instruktorką jogi dla dzieci i nauczycielką uważności.

Pracuję z ludźmi od 11 lat - uczę w szkole muzycznej, prowadzę ciałoczułe warsztaty dla kobiet, zajęcia uważności dla dzieci i młodzieży, a także pracuję z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W swojej pracy skupiam się na terapeutycznym wykorzystaniu dźwięku, ruchu i oddechu. Cały czas pogłębiam swoją wiedzę na temat rozwoju i samoregulacji - ukończyłam roczny kurs NVC oraz NVC w relacjach z dziećmi, uczestniczyłam w wielu webinariach nt. Teorii Poliwagalnej, Rodzicielstwa Bliskości.

Prywatnie jestem mamą 5-letniego Antosia.