Uważność w ciele - co mówi nam ból i napięcie?

W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym bodźców, zmian i niespodziewanych sytuacji, wiele osób odczuwa wzmożone napięcie psychicznie i fizyczne. Z tego powodu praktyki związane z uważnością w ciele zdobywają coraz większą popularność. Co warto wiedzieć na ten temat?

Uważności w ciele

Czy myślałaś kiedyś, jak to jest poczuć swoją stopę, dłoń, a może ucho? Jakie to uczucie i co te części ciała chcą nam “powiedzieć”? Uważność, albo mindfulness, to kierowanie swojej uwagi do chwili obecnej, a jedną z głównych jej praktyk jest skupianie się na doświadczaniu ciała, słuchaniu jego sygnałów i zauważaniu odczuć. Świadome obserwowanie doznań, bez ingerencji czy oceniania pozwala organizmowi zwolnić, odprężyć się, zregenerować i poczuć bezpiecznie. 

Autostrady komunikacyjne w naszym ciele

Nerwy, które rozmieszczone są w organizmie, a zwłaszcza nerw błędny (najdłuższy nerw czaszkowy, nazywany czasami “autostradą” ze względu na swoje znaczenie), nieustannie przesyłają informacje o naszym stanie do mózgu. Okazuje się jednak, że - zgodnie z badaniami - około 80% sygnałów kierowanych jest z ciała do mózgu, a tylko ok. 20 % płynie w odwrotnym kierunku. Ta dysproporcja pokazuje ogromny wpływ stanu naszego ciała na nas umysł: percepcję świata, zachowania, myśli i emocje.

Jak to jest czuć?

Ból i napięcie, o ile nie uniemożliwiają nam funkcjonowania, są często przez nas pomijane i spychane na drugi plan - nie zajmujemy się nimi, usprawiedliwiając się sami przed sobą: “w moim wieku to normalne, że bolą mnie plecy”, “boli mnie, więc przynajmniej wiem, że żyję.” Ten dyskomfort w końcu może stać się wręcz nierozłącznym elementem naszego życia. Na tyle nierozłącznym, że przestajemy go czuć i uczymy się z nim żyć. Kiedy zaczynamy zwracać uwagę na swoje ciało stajemy się bardziej ugruntowani, bardziej wrażliwi i świadomi swoich potrzeb i w końcu możemy zdać sobie sprawę z tego, jak wiele napięć i stresu skumulowaliśmy w sobie. 

Korzyści z praktykowania uważności ciała

Praktykowanie uważności ciała pomaga zwiększyć świadomość emocji i potrzeb. Możemy zauważać dyskomfort, ból i jednocześnie obserwować nasze reakcje emocjonalne na różne bodźce. Dlaczego jeszcze warto kierować swoją uwagą?

  1. Jedną z najważniejszych korzyści jest redukcja stresu, który jest w dzisiejszych czasach niezwykle powszechny.

  2. Uważność umożliwia lepsze poznanie i zrozumienie siebie, swoich emocji, reakcji, zachowań.

  3. Regularna praktyka uważności zwiększa zdolność koncentracji 

  4. Świadome towarzyszenie sobie podczas doświadczania bólu może pomóc zmniejszyć jego intensywność i pomóc w znalezieniu odpowiednich strategii na polepszenie swojego komfortu


Karolina Sokołowska
Karolina Sokołowska
Prowadzę grupę wsparcia, jestem autorką artykułów na blogu, pianistką, rytmiczką, pedagożką wczesnoszkolną i przedszkolną, instruktorką jogi dla dzieci i nauczycielką uważności.

Pracuję z ludźmi od 11 lat - uczę w szkole muzycznej, prowadzę ciałoczułe warsztaty dla kobiet, zajęcia uważności dla dzieci i młodzieży, a także pracuję z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W swojej pracy skupiam się na terapeutycznym wykorzystaniu dźwięku, ruchu i oddechu. Cały czas pogłębiam swoją wiedzę na temat rozwoju i samoregulacji - ukończyłam roczny kurs NVC oraz NVC w relacjach z dziećmi, uczestniczyłam w wielu webinariach nt. Teorii Poliwagalnej, Rodzicielstwa Bliskości.

Prywatnie jestem mamą 5-letniego Antosia.